ДОБРЕ ДОШЛИ В СВЕТА НА ПЧЕЛАРСТВОТО


САЙТ НА ПЧЕЛИТЕ И ПЧЕЛАРИТЕ В БЪЛГАРИЯ е създаден с цел да събере в себе си най-нужната и полезна информация за пчелите и техните стопани.Да бъде полезен както на начинаещите така и на професионалистите пчелари.Вече можете да публикувате Вашето мнение или въпрос във форума.
В раздел обяви безплатно публикуваме Вашите обяви!

Пожелаваме Ви приятни минути в света на пчеларството!

 

ПЧЕЛАРСКА ПРОГРАМА

 

 

 

 

През 2009 г. броят на стопанствата отглеждащи пчелни семейства е 29 097.
Характерна черта за сектора е големият брой дребни производители, докато броят на професионалните пчелари, отглеждащи над 150 и повече пчелни семейства е малък. През 2009 г. структурата на сектора се запазва, като данните сочат, че около  46% от пчеларите притежават малък брой пчелни семейства (от 1 до 9 бр.), 41% притежават до 50 пчелни семейства, а 11,5% отглеждат между 50 и 149 семейства. Само в 1,1% от стопанствата се отглеждат над 150 семейства. Това показва, че пчеларството в България все още има екстензивен и разпокъсан характер. За повечето от стопанствата, отглеждащи пчелни семейства пчеларството продължава да не е основен източник на доход, а по-скоро допълнителна дейност.
По предварителни данни на дирекция „Агростатистика и стратегии”, МЗХ през 2009 г. наличните пчелни семейства в страната са 617 420 броя. Пчелните семейства, от които е добиван пчелен мед са 581 415 броя, а добитото количество пчелен мед възлиза на 9 441 тона. През 2009 г. средният добив от пчелно семейство възлиза на 16,2 кг.


По предварителни данни, през 2009 г. пчелният мед е реализиран както следва:
директни продажби на краен потребител – 3 541 тона;
продажби на търговци на дребно – 1 301 тона;
продажби на преработвателни предприятия – 3 252 тона;
продажби за промишлеността – 181 тона;
за собствена консумация и подхранване на пчелите – 2 282 тона;
нереализирани количества – 829 тона.


Пчелният мед е един от земеделските продукти с подчертано експортна ориентация. В условията на сериозна конкуренция, България има утвърдени външни пазари, най-вече в страните от ЕС. По предварителни данни на Националния статистически институт, през 2009 г. износът на пчелен мед нараства значително в сравнение с предходната година – с около 84% и е в размер на 6 116,1 тона на обща стойност 29,2 млн. щ. д. Изнесените количества пчелен мед са на средна износна цена 3 406 щ. д./тон.


Традиционни партньори на страната ни за този продукт са страните от ЕС. През 2009 г,  както и през предходните години, главни експортни пазари са Германия (2 877,5 тона на ср. цена 3 456 щ. д./тон), Гърция (1 246,1 тона на ср. цена 3 149 щ. д./тон), а по-малки количества са насочени за Италия (563,8 тона на ср. цена 3 262 щ. д./тон), Белгия ( 256,9 тона на ср. цена 3 579 д./тон), Австрия и др.
В България вътрешното производство задоволява пазара целогодишно, поради което не се налага внос на големи количества пчелен мед. По предварителни данни на НСИ, вносът на пчелен мед през 2009 г. е в размер на 201,6 тона на средна цена 2 611 щ. д./тон.


Както за страните от Западна Европа така и за България вароатозата е разпространено заболяване и нейното нашествие влияе съществено върху добивите, а мерките за третиране върху качеството на пчелния мед. През 2009 г. около 99% от пчеларите в страната вземат мерки срещу вароатозата, като са третирали 611 259 бр. пчелни семейства.
Делът на пчеларите практикуващи подвижно пчеларство продължава все още да е малък - едва 2,8% от общия им брой. Основни причини за това са разпокъсаността на земеделските стопанства и произтичащата от това липса на пазар на пчелоопрашването, както и проблеми с отравяния на пчелните семейства при провеждане на растително-защитните мероприятия.


ИЗИСКВАНИЯ ПО МЕРКИТЕ:
Мярка А Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари.
По мярката са предвидени три дейности:
Дейност I. Разработване на единна програма и методика за обучаване на обучаващи  и обучение на обучители - квалификация и преквалификация на кадрите.


Цели:
разработване на единна програма и методика за обучаване на обучаващи;
обучение на обучаващи.
Сектор 1. Разработване на програма за обучаващи.
Финансови условия и лимити:
Финансов лимит по дейността - 20 000 лева за 2011 година.
Финансовата помощ е в размер на 100% от одобрените разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Сектор 2. Обучение на обучаващи
Финансови условия и лимити:
Финансов лимит по дейността - 130 000 лева за 2012 година
Финансовата помощ е в размер на 100% от одобрените разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
При изпълнение на дейността се предвижда междинно плащане.
Дейност II. Разработване на добри пчеларски практики.
ЦЕЛИ:
Разработване на практическо ръководство за принципите и прилагането на „Добри пчеларски практики” в България;
Прилагане на „Добри пчеларски практики” в ежедневната дейност на пчелина на българския пчелар;
Сектор 1. Разработване на практическо ръководство за Добри пчеларски практики, вкл. образци на документи към ръководството.
Финансови условия и лимити:
Финансов лимит за дейността 20 000 лева за 2011 година.
Финансовата  помощ е в размер на 100% от одобрените разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Сектор 2. Прилагане, отпечатване и разпространение на ръководство за Добрите пчеларски практики.
Финансови условия и лимити:
Финансов лимит за дейността 140 000 лева за 2012 година.
Финансовата  помощ е в размер на 100% от одобрените разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
При изпълнението на дейността се предвижда междинно плащане.


Дейност III. Популяризиране на българските пчелни продукти в това число и произведени по биологичен начин.
Сектор 1. Популяризиране на биологични пчелни продукти
ЦЕЛИ:
Изясняване на принципите на производство, предимствата и начините на използване на биологичните пчелни продукти;
Разработване и разпространение на информационни материали, свързани с производството и предимствата на биологичните пчелни продукти;
Организиране и провеждане на ежегоден празник на биопчеларите и българския потребител, на който се създават директни контакти производител – потребител.
Финансови условия и лимити:
Финансов лимит за дейността 40 000 лева за всяка година от действието на програмата.
Финансовата  помощ е в размер на 100% от одобрените разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Сектор 2. Популяризиране на пчелните продукти
ЦЕЛИ:
повишаване консумацията на пчелни продукти вътре в страната, създаване на условия за по-добра ценова реализация;
участие и организиране на вътрешни и международни изложения и симпозиуми с цел популяризиране на българските пчелни продукти.
Финансови условия и лимити:
Финансов лимит за дейността 150 000 лева за всяка година от действието на програмата.
Финансовата помощ е в размер на 80% от одобрените разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.


Мярка В       Борба срещу вароатозата

Цели:

Намаляване степента на инвазия на вароатозата. 
Ограничаване разпространението на икономически значимите заболявания по пчелите и пилото.

Критерии за допустимост:

Сектор 1:
Пчеларят-проверител притежава необходимата квалификация за извършване на профилактични прегледи.
Прегледите се извършват под контрола на регионалните ветеринарномедицински служби;
Пчеларят-проверител е упълномощен за извършване на прегледите от директора на РВМС;
Извършени са прегледи на не по-малко от 400 пчелни семейства и не повече от 600 пчелни семейства.
Сектор 2:
Кандидатът е регистриран земеделски производител (в случаите, когато кандидат за подпомагане е сдружение на пчелари, регистрирано по реда на ЗЮЛНЦ и не е земеделски производител, то може да кандидатства само за членовете си, които са регистрирани земеделски производители);
Кандидатът използва одобрени от НВМС препарати;
Количеството закупени препарати за борба срещу вароатозата съответства на броя на третираните пчелни семейства;
Кандидатът за подпомагане (в случаите, когато кандидатът е сдружение на пчелари, регистрирано по реда на ЗЮЛНЦ) не е в открито производство по обявяване в несъстоятелност или не е обявено в несъстоятелност или не е в производство по ликвидация

Допустими кандидати:

Сектор 1: пчелари-проверители, притежаващи необходимата квалификация за извършване на профилактични прегледи.
Сектор 2 : за подпомагане могат да кандидатстват физически, юридически лица и сдружения на пчелари /съюзи, дружества и др./, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел регистрирани като земеделски производители. В случаите, когато кандидат за подпомагане е сдружение на пчелари, регистрирано по реда на ЗЮЦЛ и не е земеделски производител, то може да кандидатства само за членовете си, които са регистрирани земеделски производители;

Необходими документи при кандидатстване и финансиране:

Сектор 1
Удостоверение за квалификация “пчелар-проверител”;
Заповед на директора на РВМС, с която пчеларят-проверител е определен да извършва прегледи /чл. 7, ал. 1 от Наредба № 30 за профилактика и борба с някои заразни болести по пчелите (ДВ, бр. 78 от 2002 г.)/;
Служебна бележка издадена от РВМС за извършените прегледи /не по-малко от 400 и не-повече от 600 броя пчелни семейства/. Бележката се издава след представени протоколи за извършените прегледи;
Копие от ветеринарния дневник на пчелина на проверителя;
Протоколи за извършени прегледи, подписани от пчеларя, чиито семейства са прегледани и заверени от ветеринарномедицинския специалист.

Сектор 2
Регистрационна карта на земеделския производител ( в случаите когато кандидат за подпомагане е сдружение на пчелари, регистрирано по реда на ЗЮЦЛ, което не е земеделски производител, сдружението трябва да представи регистрационна карта за земеделски производител на членовете си, с които кандидатства);
Копие от ветеринарния дневник, удостоверяващ броя пчелни семейства;
Удостоверение за пререгистрация или регистрация на пчелина като животновъден обект.
Актуално състояние;
Разходооправдателни документи

Финансови условия и лимити:

За сектор 1 финансовата помощ е в размер на 90% от одобрените разходи, в съответствие с пределната цена за преглед на едно пчелно семейство съгласно цена определена от постоянната работна група за управление на програмата, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Финансов лимит – 350 000 лева за всяка година от действието на програмата.
За сектор 2     финансовата помощ е в размер на 80% от одобрените разходи, в съответствие с пределната цената за третиране на едно пчелно семейство за всеки препарат съгласно цена определена от постоянната работна група за управление на програмата.
Финансов лимит - 400 000 лева за всяка година от действието на програмата.


Мярка С. Мерки за подкрепа на извършването на физико-химичен анализ на пчелния мед;

Цели:

Подобряване на проследяемостта и окачествяване на пчелния мед;
Подобряване на реализацията на пчелния мед;
Подобряване на качеството на пчелния мед;
Стимулиране на самоконтрола на пчеларите, касаещ качеството на продукта
Модернизация на лабораториите за изследване на физико-химичните показатели на пчелния мед, което осигурява високо качество на меда

Допустими разходи:

Сектор 1: Подкрепа на пчелари за извършване на лабораторен анализ на пчелния мед за следните показатели:
хидроксиметилфурфурол /ХМФ/;
диастазна активност /количествено/;
редуциращи захари и захароза;
полен;
водно съдържание;
неразтворими примеси във вода;
електропроводимост;
свободна киселинност;
Пчеларят има право да кандидатства за анализ на най-малко две проби от партидите си пчелен мед по свой избор, веднъж годишно, но не повече от две проби от една партида. Същият има право да направи анализ на всички изброени по-горе показатели, както и само на част от тях по свой избор.
Сектор 2: Подкрепа на лаборатории за закупуване на лабораторно оборудване, необходимо за дооборудване или осъвременяване на съществуващо такова
Необходими документи при кандидатстване и финансиране:
Сектор 1:
Регистрационна карта на земеделския производител;

Копие от ветеринарния дневник, удостоверяващ броя пчелни семейства;

Удостоверение за пререгистрация или регистрация на пчелина като животновъден обект;
Протокол за извършен физико-химичен анализ, издаден от лаборатория, акредитирана за извършване на физико-химичен анализ на пчелен мед;
Фактура, удостоверяваща плащането на извършения физико-химичен анализ с разбивка по показатели.

Финансови условия и лимити:

За сектор 1 финансовата помощ е в размер на 80% от одобрените разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Финансов лимит - 100 000 лева за 2011 година и по 150 000 лева за останалите 2 години от действието на програмата.
За сектор 2     финансовата помощ е в размер на 70% от одобрените инвестиционни разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Финансов лимит - 150 000 лева за 2011 г.


Мярка Д. Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в общността

 

Цели:

Подобряване на технологиите за отглеждане на пчелните семейства и добива на мед  
Преструктуриране на сектора, чрез окрупняване на пчелните стопанства

Допустими разходи:

Сектор 1: Закупуване на нови кошери:
кошер Лангстрот - Рут комплект /3 корпуса, дъно, капак, покривна табла, рамки/;
кошер Дадан Блат комплект /плодник, 2 магазина или 2 корпуса, покривна табла, рамки, дъно, капак/;
кошер Лангстрот - Рут комплект /2 корпуса, дъно, капак, покривна табла, рамки/;
кошер Дадан Блат комплект /плодник, 1 магазин или 1 корпус, покривна табла, рамки, дъно, капак/;
кошер Фарар – 4 корпуса, дъно, покривна табла, капак, рамки.
Сектор 2: Разходи за поддържане или увеличаване броя на пчелните семейства.
Закупуване на голи роеве от регистрирани в Областните дирекции “Земеделие” пчелини, съгласно НАРЕДБА № 47 от 11.11.2003 г. за производство и предлагане на пазара на елитни и племенни пчелни майки и отводки (рояци) и реда за водене на регистър;
Закупуване на отводки от регистрирани в Областните дирекции “Земеделие” пчелини, съгласно НАРЕДБА № 47 от 11.11.2003 г. за производство и предлагане на пазара на елитни и племенни пчелни майки и отводки (рояци) и реда за водене на регистър;
Сектор 3: Разходи за покупка и подмяна на пчелни майки.
Покупка на пчелни майки, с цел увеличение броя на пчелните семейства.
Покупка на пчелни майки за подмяна на съществуващите негодни. Броят на подменените майки да е до 50% от наличните пчелни семейства.

Критерии за допустимост:

Общи критерии за мярката:
Кандидатът е регистриран земеделски производител;
Пчелинът е регистриран или пререгистриран като животновъден обект.
Наличните и новозакупените кошери в пчелина са маркирани в съответствие с Наредба №27 от 10.07.2002г. за регистрация и идентификация на пчелните семейства.
Сектор 1:
Пчеларят може да бъде подпомаган при условие, че притежава не повече от 150 броя пчелни семейства към момента на кандидатстване. Всички останали пчелари могат да закупуват нови празни кошери по Програмата за развитие на селските райони, в съответствие с разпоредбите на Регламент  на Съвета №1698/2005 от 20.09.2005г.


Условието пчеларят да може да бъде подпомаган при условие, че притежава не повече от 150 броя пчелни семейства към момента на кандидатстване ще се прилага след промяна на съответните текстове в Програмата за развитие на селските райони за периода, в съответствие с разпоредбите на Регламент  на Съвета №1698/2005 от 20.09.2005г. и българското законодателство.
До тогава остава условието залегнало в предишната Национална програма по пчеларство - Пчеларят може да бъде подпомаган при условие, че притежава не повече от 100 броя пчелни семейства към момента на кандидатстване
Всички останали дейности свързани със създаване, възстановяване и разширяване на пчелин, без покупката на нови кошери ще бъдат подпомагани по Програмата за развитие на селските райони, в съответствие с разпоредбите на Регламент на Съвета №1698/2005 от 20.09.2005г.
По настоящата програма пчеларят може да закупи не повече от 50 нови кошера.
Сектор 2:
Пчеларят има право да закупува пакети /голи роеве/ и/или отводки. Максималенброй за закупуване – 50 броя пакети /голи роеве/ и/или отводки.
Сектор 3:
Броят на подменените майки да е до 50% от наличните пчелни семейства.

 

Допустими кандидати: За подпомагане могат да кандидатстват физически и юридически лица, регистрирани като земеделски производители. За сектор 3 на мярката не могат да кандидатстват лицата, регистрирани в Областна дирекция „Земеделие” съгласно НАРЕДБА №47 от 11.11.2003 г. за производство и предлагане на пазара на елитни и племенни пчелни майки и отводки (рояци) и реда за водене на регистър;

Необходими документи при кандидатстване и финансиране:

Регистрационна карта на земеделския производител;
Копие от ветеринарния дневник, удостоверяващ броя пчелни семейства;
Удостоверение за пререгистрация или регистрация на пчелина като животновъден обект;
Копие от договори за услуги, работи, доставки, в т.ч. покупка на оборудване, обект на инвестицията, с определени марка, модел, цена в лева или евро;
Копие на Ветеринарномедицинско свидетелство за придвижване (по отношение на сектор 2 и сектор 3 на мярката)
Декларация, че три години ще практикува пчеларство.

Финансови условия и лимити:

За Сектор 1:
Финансовата помощ е в размер на 70% от одобрените инвестиционни разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Финансов лимит - 3 600 000 лева за всяка една година от действието на програмата.
За Сектор 2:
Финансовата помощ за закупуване на голи роеве е в размер на 50% от одобрените инвестиционни разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Финансовата помощ за закупуване на отводки е в размер на 70% от одобрените инвестиционни разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Финансов лимит - 2 000 000 лева за всяка една година от действието на програмата.
За Сектор 3:
Финансовата помощ е в размер на 60% от одобрените инвестиционни разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
Финансов лимит - 300 000 лева за всяка година от действието на програмата.
Мярка Е. Сътрудничество със специализирани органи за осъществяването на практика на приложните изследователски програми в областта на пчеларството и пчелните продукти.

Подобряване на научно-приложното обслужване в сектора

1. Тема: Създаване на линия пчели с повишена устойчивост към някои факторни (условнопатогенни) заболявания.

Финансови условия и лимити:

Финансов лимит - 120 000 лева, разпределени, както следва:
50 000 лв. 2011 година
50 000 лв. 2012 година
20 000 лв. 2013 година
Финансовата помощ е в размер на 100% от одобрените инвестиционни разходи, от които 50% от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
При изпълнението на дейността се предвижда междинно плащане.
2. Тема: Изпитване на съвременни технологии за съхраняване на пчелни майки през зимния период.
Финансови условия и лимити:
Финансов лимит - 80 000 лева, разпределени, както следва:
50 000 лева за 2011 година
25 000 лева за 2012 година
5 000 лева за 2013 година
Финансовата помощ е в размер на 100% от одобрените инвестиционни разходи, от които 50 % от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
При изпълнението на дейността се предвижда междинно плащане.
3. Тема: Установяване на генетични и морфо-етологични маркери за устойчивост на пчелни семейства към заболявания с цел формиране на система от дейности по селекция, консервация на националните генетични ресурси и опазване на пчелите от болести и изчезване.
Финансови условия:
Финансов лимит - 450 000 лева, разпределени, както следва:
150 000 лева за 2011 година
150 000 лева за 2012 година
150 000 лева за 2013 година
Финансовата помощ е в размер на 100% от одобрените инвестиционни разходи, от които 50 % от Бюджетни средства на РБ и 50% съфинансиране от ЕС.
При изпълнението на дейността се предвижда междинно плащане.

ОБЩИ КРИТЕРИИ ЗА ДОПУСТИМОСТ:
Кандидатът да няма просрочени задължения към националния бюджет и ДФ “Земеделие”към датата на кандидатстване                   
Всички кошери в пчелина да са маркирани в съответствие с Наредба №27 от 10.07.2002 г. за регистрация и идентификация на пчелните семейства
В следните мерки:
В - борба срещу вароатозата, сектор 2;
С - за подкрепа на извършването на физико-химичен анализ на  пчелния мед, сектор 1 и D - за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в Общността, сектори 1, 2 и 3, кандидатите трябва да са регистрирани земеделски производители с пчелни семейства към момента на кандидатстване, които са под ветеринарно-медицински контрол.
ИЗИСКВАНИ ДОКУМЕНТИ:
Общи документи:
Заявление за подпомагане (по образец);
Копие от документ за самоличност на физическото лице или на управителя на юридическото лице;
Удостоверение за наличие или липса на данъчни задължения, издадено от НАП;
Удостоверение за актуално състояние;
Разходни документи в оригинал или копие, заверено с оригинала;
Заявление за плащане (по образец) или Заявка за междинно/окончателно плащане (по образец).
Допълнителни указания за прилагане на програмата, уточняващи условията за кандидатстване, образците на документи със сроковете за подаването им, допустимост на разходите, начини за плащане, ще бъдат регламентирани в Допълнителна инструкция за прилагане на програмата на ДФ”Земеделие” – Разплащателна Агенция.

Общи финансови условия

 

Финансова помощ се предоставя в рамките на предвидените за съответната година финансови средства, определени въз основа на предвидения бюджет по програмата.
В рамките на една финансова година кандидатът има право да кандидатства еднократно по всеки един от секторите на мерките по Програмата. В рамките на една финансова година кандидатът няма право да подава второ заявление за подпомагане по мярка и сектор, по който през същата година има подадено и одобрено заявление за подпомагане и сключен договор (включително, ако първото заявление е в процес на разглеждане).
Финансовата помощ може да бъде преразпределяна между секторите и мерките в рамките на бюджета за една година, в следствие на степента на усвояване на средства по всеки сектор на  мерките на програмата. Преразпределеният бюджет се одобрява от Управителния съвет на ДФ "Земеделие".
С решение на Изпълнителния директор на ДФ”Земеделие”, срокът за приемане на заявления за подпомагане по даден сектор, може да бъде удължен (мярката да бъде отворена отново), с цел усвояване на преразпределените средства.
С оглед на целесъобразно изразходване на средствата по програмата, ще бъдат въведени лимити – пределни цени за всяка инвестиция или разход по всяка мярка. Тези лимити ще бъдат актуализирани всяка година, преди стартиране на програмата, в съответствие на пазарната ситуация. Кандидатите ще бъдат информирани за пределните цени чрез бюлетини и информация на интернет страницата на ДФ”Земеделие”.

Критерии за оценка на проекти

 

В Централното управление на ДФ “Земеделие” се следи финансовия лимит по всяка мярка. След изчерпване на предвидения в бюджета на програмата финансов ресурс за съответната година и ако няма да се извършва преразпределение, със заповед на изпълнителния директор се спира приемането на нови заявления за подпомагане по съответната мярка/мерки и сектор/сектори. В случай, че съществува възможност за преразпределяне на средствата в бюджета по мерките на програмата, приемът на нови заявления за подпомагане временно се преустановява до одобряването на преразпределения бюджет, след което отново се възобновява. За предприемането на тези действия не е необходимо издаването на заповед на изпълнителния директор на ДФ "Земеделие". 
В случай, че във времето до преустановяване на приема бъдат приети заявления за подпомагане над бюджета, то същите следва да бъдат разглеждани по реда на постъпване на заявленията за подпомагане и тяхната регистрация в ИСАК с дата, час и минута на регистриране на УИН на заявлението.

Ред за предоставяне на финансова помощ

 

Кандидатите за финансово подпомагане подават заявление за подпомагане по образец в ЦУ на ДФ „Земеделие”, сектор „Месо и пчеларство” или в областните дирекции /ОД/ на ДФ „Земеделие” – Разплащателна агенция по постоянно местожителство на физическото лице или по адрес на седалището на юридическото лице и прилагат документите, описани в заявлението.
Органите на Разплащателната Агенция:
проверяват заявените данни и посочените факти от кандидатите;
проверяват съответствието с критериите за финансиране;
извършват проверки на място;
изготвят становище за одобрение или отхвърляне на заявлението
При отхвърляне на заявлението, кандидатите получават уведомително писмо.
За изплащане на финансовата помощ се кандидатства след извършване на инвестицията или разход. Кандидатът подава заявление за плащане, съответно  заявка за междинно/окончателно плащане по образец, заедно с приложени документи. РА одобрява или мотивирано отказва изплащането на финансовата помощ след извършен анализ за установяване на фактическо съответствие и съответствие по документи между одобрената и извършената инвестиция или разход.
Ползвателят на помощта е длъжен за срока, определен в договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с ДФ „Земеделие”:
да използва придобитите въз основа на одобрения проект активи по предназначение;
да не продава или да не преотстъпва ползването върху придобитите въз основа на одобрения проект активи чрез отдаването им под наем, аренда или по договор за съвместна дейност;
да съхранява всички оригинални документи, свързани с инвестицията, които не се изискват в оригинал при подаване на заявлението за подпомагане или заявление за плащане, съответно заявка за окончателно/междинно плащане.

Управление на програмата

 

За управление на дейностите по мярка А със заповед на министъра на земеделието и храните се създава работна група, съставена от представители на пчеларските организации, участвали в разработване на програмата и един представител на Дирекция „Животновъдство” при МЗХ, който организира провеждането на срещата и протоколира решенията на работната група. В работната група могат да се включват специалисти от други институции, компетентни в съответната област на проекта. Представителите на пчеларските организации се определят по предложение на организациите. В заповедта на министъра се определя изисквания кворум за провеждане на срещите и мнозинството за вземането на решения. Лице, което участва в работната група в качеството си на представител на пчеларска организация не може да бъде бенефициент по дейностите по мярка А. Представителят   на пчеларска организация не участва в гласуването, когато се предлага и одобрява неговата организация като бенефициент по мярка А.
За управление на дейностите по Мярка Е,  постъпилите научни проекти се оценяват от Комисия за оценка на проектите, създадена със заповед на министъра на земеделието и храните. Проектът се подава в ДФЗ, след положително становище от Комисията. При повече от един кандидат Комисията класира кандидатите. Този с най-висока оценка може да подаде документи в ДФЗ за финансиране.
Със заповед на министъра на земеделието и храните се определя постоянна работна група за изменение и допълнение на програмата, за целия период на нейното действие. Същата заседава само при депозирано в МЗХ искане на ДФЗ или бранша за преразпределение на бюджета, определяне на пределни цени или промяна в текста на програмата. В заповедта се определя състава на комисията, председател (секретар), мнозинството за вземане на решения, целите на работната група. В състава на комисията се включват по един представител на пчеларските организации излъчен от самите организации, представители на ДФЗ и МЗХ.
Предложенията за преразпределение на бюджета, определяне на пределни цени и промяна в текста на програмата се отправят до председателя (секретаря) на постоянната работна група за управление на програмата.
Решенията на работната група за изменение и допълнение на програмата се представят за одобрение от Министъра на земеделието и храните. Одобрените решения се представят на ДФ „Земеделие”.
Одобреното предложение по отношение на преразпределение на бюджета по програмата се представя на ДФ „Земеделие” за одобрение от Управителния съвет на ДФ „Земеделие”.

Списък на пчеларските организации, които сътрудничат при изработване на програмата по пчеларство

 

Програмата по пчеларство е разработена от работна група, включваща експерти от Министерство на земеделието и храните – дирекции “Животновъдство”, „Агростатистика и стратегии”, „Директни плащания и пазарна подкрепа”, Националната ветеринарномедицинска служба, Държавен фонд “Земеделие” – Разплащателна агенция и представители на посочените по-долу пчеларски организации:
Български пчеларски съюз – 1899, Национална браншова организация “Български пчеларски съюз”, Сдружение за биологично пчеларство, Национален браншови пчеларски съюз, Национална развъдна асоциация по пчеларство, Национална асоциация на пчеларите професионалисти, Национална научна асоциация по пчеларство.

Програмата е одобрена с Решение на Европейската Комисията С(2010) 6086 от 14.09.2010 година.

 

 

Ако желаете да напишете статия за пчеларството и свързаните с него дейности, това е Вашият сайт. Изпратете ни текста и илюстрациите към него (ако има такива) и те ще бъдат публикувани на сайта. Така за Вашият опит ще узнаят много пчелари.СПОДЕЛИ ОПИТ - ПОМОГНИ НА КОЛЕГА

Коментари

Design by G&S WebCreator